Cuma, Haziran 9, 2023
Ana SayfaGÜNCELKartal Cemevi ‘Yas-ı Muharrem’ anması yaptı

Kartal Cemevi ‘Yas-ı Muharrem’ anması yaptı

Kartal Cemevi ‘Yas-ı Muharrem’ anması yaptı

Kartal Cemevi Vakfı tarafından Muharrem Ayı’nın 10. gününde İmam Hüseyin ve aile efradının Kerbela’da katledilmelerinin 1342. yıl dönümünde ‘Yas-ı Muharrem’ anma programı düzenlendi.

Kartal Cemevi Vakfı Selami Sarıtaş’a gerçekleştirilen saldırı sonrasında programa Kartal Mülki idare amirleri ve yoğun katılım oldu. Anma programına Kartal Kaymakamı Abdullah Demir, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Akif Hamzaçebi,  Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Kadın Kolları Başkanı Yeşim Ağırman, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Efendi Argunşah, Kartal Belediye Meclisi Başkan Vekili Özlem Bulut, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal Belediye Meclisi üyeleri, Ak Parti Kartal Belediye Meclisi Üyesi Arzu Öğüt Şimşek, Kartal Emniyet Müdürü Sinan Dallı, Kartal Müftüsü Mehmet Öztürk, Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Programdan önce Cemevi Dedesi Celal Özer eşliğinde dualar edilerek Kerbala’da şehit edilen Hz. Hüseyin ve Ehlibeyt adına mersiyeler okundu.

Yapılan dualarda duygulu anlar yaşayan birçok vatandaş, gözyaşlarını tutamadı. Duaların ardından, Kartal protokolünün de katıldığı yemekte dağıtılan lokma ile oruçlar açıldı.

Yas-ı Muharrem Anması için Cemevi bahçesine kurulan sahnede önce Cemevi zakiri Can Şahin, Yas-ı Matem ve Muharrem Ayı’nın 10. günü nedeniyle mersiye ve deyişler seslendirdi.

Daha sonra sahnede bir konuşma gerçekleştiren Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş, Kartal Belediyesi ile birlikte yıllardır Yası-ı Muharrem anma programları gerçekleştirdiklerini dile getirerek, Kartal Belediyesi’ne ve Başkan Gökhan Yüksel’e desteklerinden ötürü teşekkür etti. Önceki gün evinin önünde gerçekleşen saldırıda yaralanan Sarıtaş, konuşmasını birlik ve beraberlik vurgusuyla bitirdi.

Selami Sarıtaş’ın ardından Kerbela’da yaşanan acıların unutulmayacağını söyleyerek konuşmasına başlayan Kartal Cemevi Dedesi Celal Özer de “Olay vardır akşama kadar unutulur, olay vardır üzerinden asırlar geçer yine de unutulmaz, taze bir yara gibi durmadan kaynar acısı, nesiller boyu insanların kalbine dolar. Kerbela olayı da böyledir, Allah korkusunu vicdanında taşıyan insanlar, müminler, kıyamete kadar Hüseyin’in sevgisini göğsünden, tıraba düşene kadar bırakmayacak, bırakmamalı.” şeklinde konuştu.

Başkan Gökhan Yüksel’den Birlik ve Beraberlik Mesajı

Yas-ı Muharrem anmasında son olarak kürsüye çıkarak bir konuşma gerçekleştiren Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ise, Hz. Hüseyin’in sadece Alevi ve Bektaşilerin değil, bütün İslam âleminin şehidi olduğuna vurgu yaptı.

Başkan Yüksel konuşmasında, birkaç gün önce evinin önünde saldırıya uğrayan Kartal Cemevi Vakfı Başkanı Selami Sarıtaş ile ilgili de şunları söyledi; “Maalesef ki Muharrem Ayı’nda ülkemizin dört bir yanında istemediğimiz olaylarla karşılaşıyoruz.

İlk önce Ankara’daki o kötü saldırı ve ardından Kartal Cemevi Başkanımıza yapılan çirkin saldırı… Bu kötü, bu çirkin olayların tek bir sevindirici yanı vardı değerli dostlar. Sevindirici olan; her iki olayda da ülkenin dört bir yanından, devletin her kademesinden, sanatın, siyasetin her kademsinden tek vücut olup bu olayın lanetlenmesi ve üzerine gidilmesiydi.

Bu gibi üzücü ve zalimce saldırılar, bizleri ne kadar üzse de bir şeyi gösterdi. Ankara’da ve değerli başkanımız Selami Sarıtaş’a yönelik gerçekleşen saldırıda herkes birlik oldu ve beraberlik mesajları verildi. İşte bu bizim en büyük değerlerimizdir. “

Başkan Gökhan Yüksel’in konuşmasının ardından halk ozanı Erdal Erzincan sahnede yerini alarak Yas-ı Muharrem anmasına katılanlara bir konser verdi. Erzincan, bağlaması ile mersiye ve deyişleri seslendirirken duygu dolu anlar yaşandı.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı