Salı, Şubat 27, 2024
Ana SayfaKARTAL' A DEĞER KATANLARKARTAL'A DEĞER KATANLAR: SEVİLAY ÖZYÜREK

KARTAL’A DEĞER KATANLAR: SEVİLAY ÖZYÜREK

Sevilay Özyürek 1961 yılında Ordu/Fatsa’da doğdu.

Fatsa’nın sahil köyü Yalıköy’de asker bir baba ve ev hanımı annenin üç çocuğundan ilki olarak yaşama merhaba dedi. Sevilay, kızı ve kedisi ile birlikte Kartal’da Kartal’a değer katarak ve öğretmenlik yaparak yaşamını sürdürmektedir.

Sevilay, öğrenime başlayan ancak, öğrenimleri bitmeyen bir öğrencidir. Okumayı öğrendiği günden bu yana kitap, kağıt, sıra ve kalemle dostluğu hiç bitmedi. “Ortaokul öğretmenimin “ Sevilay sen ileride şair olacaksın” sözü kulağımda daima. O gün okul koridorunda yürüyüşüm aklıma geldikçe gülerim hep… çocukluk işte…” diyerek anlatıyor kağıda ve kaleme olan dostluğunu.

Sevilay Özyürek kağıt ve kalem öykülerinizde de çok belirgin. Örneğin:

“Kızlı Sessizlik” öykünüzde

“…Yalnızlığıma tanık yine kağıtlar. Uyanmalı, sıyrılmalı düşlerden. Yaşamın kıyısında değil içinde olmalı. El yordamı ile değil balıklama atlamalı hayatta” diyorsunuz. Uyanmak, kağıt ve hayata balıklama atlama sizi tanımlıyor sanki?

“Zafere Mahkumuz” öykünüzde ise

“ …Isınmanın tek yolu seni düşünmek yanındayken söyleyemediklerimi yazmak” olarak yine yazmaya atıfta bulunuyorsunuz.

Nedir bu kağıt, kalem ve eğitim hayatınız?

Eğitim hayatım devam ediyor. Umarım sağlığım oldukça da devam eder. Ekonomi, işletme sosyoloji, felsefe mezun olduğum bölümler. 5.ve 6. Üniversitemi Uluslararası ilişkiler ve çocuk gelişimi birlikte okumaktayım.

Çok diplomalı oluşumun nedeni öğrenmeye ve bilgilerimi transfer etmeye olan tutkum. Zihnimde ve kalbimde düşüncelerime biçim kazandırırken, aslında kendimi de disipline etmiş oluyorum. Öğrenmek beni çoğaltıyor.

Sevilay zaman sizin için kaç saat?

Gün yetmiyor okullarım, işim yazma tutkum ve en önemlisi annelik vazifelerim. 5-6 saatlik uykuyla yaşamaya çabalıyorum. Emek olmadan başarı olmuyor.

Sevilay Özyürek Kartal’a şiir, roman, dergi ve gazete yazılarıyla değer katmaktadır.

Kitaplar:

Şiir:  Bir Türkün Kaldı (şiir 1998) Aşk Ölümün Öteki Yüzü (şiir 2000Zaman Küser Sen Gidersen (şiir 2012) 

Roman:  Arora (roman 2008)

Dergiler: Edebiyat Gündemi, Kayalık, Berfin Bahar, Kar, Şehir. Vs..   

Gazeteler: Altı ok (siyasi gazete) Kartal Gazetesi (eğitim sayfası) Eko Haber (tüketici sayfası)

Sevilay Özyürek birçok etkinlik içinde aktif rol alarak da katkılarını sunmaktadır.

Özyürek, Uluslararası üniversiteler arası Eğitim Materyalleri yarışmasında Marmara Üniversitesi Felsefe bölümü öğrencisi olarak katılıp Türkiye birincisi olmayı başaran bir değer.

 Sevilay Özyürek, Uluslararası şiir festivallerinde ülkeyi kadın şair olarak temsil etmenin omurunu yaşayan bir şairdir.

Toplumsal yaşama, kültür ve sanata örgütlü müdahaleyi esas alan bir yazarsınız. 

Evet, sanatla ilgili birçok dernek ve kurumla iç içeyim.

Siyasetle de ilgileniyorum üyesi olduğum siyasi oluşumun kadın kollarında, kent konseyinde uzun yıllar görev aldım.

Kartal sizin için hep özel olmuştur. Örneğin “Yeni Mutsuzluklara Merhaba” öykünüzde mekanınız Aydos.

“Çocukken çıktığım yüksek Aydos tepesindeki kayalardayım. Önümde uçsuz bucaksız bir manzara kıvrımlı yollar, mandıra ve yabani otların örttüğü keskin virajlar…

Siz ve Kartal desem nasıl bir özdeşlik kurarsınız?

Hayata dair yapmak istediğim ve yapabildiğim birçok şeyin yeridir Kartal. Tarihi dokusuyla da şiirlerime, öykülerime konu olmuştur. Kartal’da yaşayan ve üreten şair dostlarımın teşvik ve desteklerini inkâr edemem. Kültür ve sanat faaliyetlerinde her zaman yanımızda olan güzel dost Yüksel Fırat’a sonsuz teşekkür ederim…

Şehir insan yaşamının en önemli parçasıdır. Şehri yaşanabilir hale getirmek aynı zamanda yaşam kalitesini de artırmaktır. Kültür ve şehir ilintili kavramlar, kültürel etkinlikler, kültür politikaları oluşturulurken vatandaş karar alma sürecine katılmalı.

Somut ve soyut kültürel miraslar korunmalı… Şehre ait geçmiş dönemi ya da içinde yaşanan dönemi yansıtan yapılar toplumsal belleği de oluşturur. Bu yapılaşma bilinci ve anlayışı kentlilik bilincini ve kent aidiyetini geliştirir. Kartal’da şehir kimliğinin korunması için sadece belediyeler değil, sanat tarihçileri sosyologlar siyasetçiler kentlilik bilinci oluşturulmasına destek olmalılar.

Kartal Belediyesi’nin kültür ve sanat çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kartal kültür ve sanat yaşamında, belediye yönetimi üzerine düşeni yapıyor. Ancak ulaşamadığımız bölgelerde sinema ve tiyatronun ne olduğunu bilmeyenlere destek olmalıdır.

Kartallı aydın ve sanatçıların birlikte üretme çabaları olumlumu?

Kartallı aydınların birlikte üretme çabaları takdire değer. Zaman zaman fikir ayrılıkları olsa da bu durum bizlere zenginlik katıyor.

Kartal birçok şehir ve alt kültürlerden gelen insanların yaşadığı bir şehir. Bu aidiyetler ve yeni bir kültür için ne dersiniz?

Kişilerin sahip oldukları kimlikler aidiyet göstergesidir. Fakat sanatçıyı zengin kılan kendi iç dünyasının zenginliğidir. Sanatçı kendi kimliğini bulmaya çalışırken sanatın yaratıcılığı yol gösterir. Sanatçı benliğindeki karmaşayı benlik nesnesi olan sanat eseri ile düzene koyar. Yaratım sürecinde de eserine aktarır.

Son olarak Sevilay Özyürek ne der?

Hayatın duvarlarına tutunmak kırılmayan dallarında asılı kalmak bazen de aklı hayale teslim etmek diyerek ŞİİR SIĞINMA BÖLGEM, KAÇIP SAKLANDIĞIM BARINAĞIM YAZMAK, derim.

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı