Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaGÜNCELKartal'dan Gözaltılara Tepki

Kartal’dan Gözaltılara Tepki

Kartal’da, seçim öncesi Diyarbakır merkezli 21 ilde aralarında pek çok gazeteci, siyasetçi, hukukçu ve sanatçının da yer aldığı isimlere yapılan gözaltılara tepki gösterildi.

Kartal’da gözaltılara karşı yapılan basın açıklamasında “Baskılara boyun eğmeyeceğimizi ve mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğimizi haykırıyoruz” denildi.

Yeşil Sol Parti Kartal Merkez seçim çadırı önünde yapılan basın açıklamasına milletvekili adayları Cevriye Aydın, Kezban Konukçu ve Hüsnü Alkan ve partililer katılırken basın açıklamasını HDP Kartal Eş İlçe Başkanı Aygül Sincar yaptı.

Yapılanın “sandıkları ve halkın iradesini çalma operasyonu” olduğunu belirten Sincar, halkı seçim çalışmalarına katılmaya ve sandıklara sahip çıkmaya çağırdı.

Sincar, “Gözaltı furyasıyla da 14 Mayıs seçimlerine yönelik yeni bir darbe sürecini başlatmıştır. Bu operasyon sandıkları ve halkın iradesini çalma operasyonudur. Bu operasyon topluma ve onun siyasi tercihlerine açık bir gözdağı ve tehdittir. Seçim sandıklarını koruyacak, hukuksuzluklarla mücadele edecek olan avukatların, kamuoyunu bilgilendirecek gazetecilerin, AKP ile sahada mücadele eden siyasetçilerimizin eş zamanlı olarak hedeflenmiş olması tesadüf değildir.

Bu tehdit ve şantaj düzeninin sona ermesini isteyen, yıllardır uygulanan hukuksuzluklarla hesaplaşma iradesi gösteren herkesi bu saldırılara karşı açık tutum almaya çağırıyoruz. Gözaltına alınan her bir kişinin yerine binleri, on binleri sorumluluk üstlenerek seçim çalışmalarına katılmaya, sandıklara sahip çıkmaya ve darbeye karşı aktif mücadeleye çağırıyoruz. Biz buradayız ve mutlaka kazanacağız.” dedi.

Milletvekili Kezban Konukçu, “Biz bu baskıları biliyoruz ilk defa başımıza gelmiyor. Bizi umutsuzluğa ve çaresizliğe sürükleyeceklerini zannedenler çok yanılıyorlar. Bizi yıldıramazlar.” dedi.

EMEP’in Yeşil Sol Parti listesinden milletvekili adayı Cevriye Aydın ise yaptığı açıklamda; “AKP yine kendi bildiği yoldan devam ediyor. Devam etsin. Ancak seçime 3 haftadan az bir zaman kala bu yaptığı operasyonlar hepimizin seçme ve seçilme hakkının güvenlik ve özgürlük içinde kullanılmasına yönelik bir saldırıdır. Avukatları, gazeteciler ve siyasileri gözaltına alarak seçim kampanyamızı güçsüzleştirmeyi amaçlamaktadırlar. Yılayacağız, çalışacağız, mücadele edeceğiz ve hep birlikte kazanacağız”dedi.

Milletvekili adayı Hüsnü Alkan ise, 21 ilde başlatılan tutuklama furyasını şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. Bu tutuklamalara şiddete boyun eğmeyeceğiz. Hep beraber direneceğiz” dedi.

MİLLETVEKİLİ ADAYLARI PAZARDA BİLDİRİ DAĞITIP, HALKA SESLENDİLER

Kartal’da Yeşil Sol Parti milletvekili adayları Orhantepe pazarında halka seslenerek seçim çalışmasını sürdürdüler.

EMEP’in Yeşil Sol Parti listesinden milletvekili adayı Cevriye Aydın ve Milletvekili adayı Hüsnü Alkan kitlesel bir katılımla Kartal Orhantepe Mahallesinde esnaf ve pazar yeri çalışması ile halkı Yeşil Sol Parti’ye oy vermeye çağırdılar.

 

 

 

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş