Cumartesi, Haziran 22, 2024
Ana SayfaGÜNCELÖğrencilerin ölümle yüz yüze gelmesi protesto edildi

Öğrencilerin ölümle yüz yüze gelmesi protesto edildi

Satranç turnuvasına giderken aracın alev alması ile öğrencilerin ölümle yüz yüze gelmesi Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) ve Eğitim-Sen tarafından protesto edildi.

Çayırova’da Öğrenci Veli Derneği ve Eğitim-Sen Çayırova Güzeltepe İlkokulu önünde okul çıkışı yaptıkları basın açıklamasında “Öğrencilerimizin kamusal eğitim hakkı açısından eğitime sağlıklı, güvenli ve ücretsiz erişim hakkı en temel haktır.” dendi.

Ortak basın açıklamasını Veli-Der Genel Başkanı Ömer Yılmaz okudu. Yılmaz olayın gelişimini şöyle anlatı:  “Gebze’de çocuklarımızı ölümle burun buruna getiren bir olay yaşandı. 21 Mart günü yaşanan bu olayda İl Spor Müdürlüğü’nün düzenlediği Satranç Turnuvası’nın katılımcısı olan Çayırova Güzeltepe İlkokulu yönetiminde, 28 öğrenci, 6 veli ile bir müdür yardımcısının ulaşımı için Çayırova Belediyesi’nden araç talebinde bulunmuştur. Çayırova Belediyesi talebi karşılamış fakat araç içinde emniyet kemerinin olmadığı 27 kişilik 41 TP 347 plakalı araca bazı velilerin ayakta, bazı öğrencilerin ise velilerin kucağında olacak şekilde toplam 35 kişinin binmesine mecbur bırakılmışlardır. İnsan yaşamını hiçe sayan bu tutumla araç, velilerin itirazlarına rağmen TEM otoyolu üzerinden yola çıkmıştır. Yaklaşık beş dakika sonra da yanmaya başlayan servis aracı yine öğrenci velilerinin durumu fark etmesi ile hiç kimse yaralanmadan araç boşaltılmıştır. Araç, gelen itfaiye ekiplerince söndürülmüştür. Bu esnada eşyaları araçta yanan öğrenciler soğukta beklemek zorunda kalmıştır.

ÖLÜMCÜL ARAÇLAR MUTLAKA TRAFİKTEN MEN EDİLMELİ

Yılmaz araçların durumuna dikkat çekerek; “Önceki yıl gerçekleşen ve 4 kişinin ölümü ile sonuçlanan servis kazası daha dün gibi gözlerimizin önündeyken hiçbir güvenlik önlemine uyulmadan servis adı altında yollara çıkarılan bu ölümcül araçların mutlaka trafikten men edilmesini talep ediyoruz. Hiçbir kurum Eğitim öğretim faaliyetlerinde öğrenci, öğretmen ve velilerin can güvenliği tehlikeye atamaz. Sorumluluğu olanlar sorumluluklarının gereğini yerine getirmemesi halinde suç işlemiş sayılırlar.”

Öğrenci Veli Derneği olarak öngörümüz meydana gelen olayda servis şoförü hakkında basit bir ihmal soruşturması ve araştırması ile olaya çözüm üretildiği algısı yaratılarak kamuoyu tatmin edilip durum geçiştirilmeye çalışılacaktır.

Basın açıklaması, “Biz Veli-der olarak biran önce 2017 de yayımlanan yönetmeliğin hayata geçirilmesini talep ediyoruz. Öğrencilerimizin kamusal eğitim hakkı açısından eğitime sağlıklı, güvenli ve ücretsiz erişim hakkı en temel haktır. Çocuklarımız okullarına, evlerine ve okul dışı etkinliklere giderken yaşanan sorunları ele almak muhatapları ile birlikte gerçek anlamda çözümler üretmeyi talep ediyoruz. Yaşanan olaydan dolayı araçta bulunan çocuklarımıza ve velilere çok geçmiş olsun diyerek çocuklarımızın eğitim hakkı için geleceklerine sahip çıkacağımızı buradan belirterek olayda mağdur olan velilerimizin atacakları her adımda yanlarında olacağımızı buradan tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.” denilerek sonlandı.

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş