Cuma, Şubat 23, 2024
Ana SayfaGÜNCELOrganik Pazarın 10. Yılı: "Tüm Canlılar için Zehirsiz Sofralar"

Organik Pazarın 10. Yılı: “Tüm Canlılar için Zehirsiz Sofralar”

Kartal Belediyesi ve Buğday Derneği tarafından 2009 yılında kurularak ekolojik tarımla üretim yapan üreticinin, tüketici ile aracısız buluşmasını sağlayan Kartal Belediyesi %100 Ekolojik Pazar, 10. kuruluş yılını kutladı.

Kartal Belediyesi ve Buğday Derneği tarafından 2009 yılında kurularak ekolojik tarımla üretim yapan üreticinin, tüketici ile aracısız buluşmasını sağlayan Kartal Belediyesi %100 Ekolojik Pazar, 10. kuruluş yılını kutladı.

Anadolu Yakası’nın ilk, İstanbul’un ikinci ekolojik pazarı olma özelliği taşıyan, sağlıklı bir alışveriş ve çekim merkezi olarak tasarlanan Ekolojik Pazar’da, meyve ve sebzelerin yanı sıra, pamuk, makarna, ekmek, bakliyat, şampuan, temizlik ve tekstilden oluşan birçok ekolojik ürün bulunuyor. Yalnızca sertifikalı ürünlerin satıldığı ve geniş ürün yelpazesine sahip olan pazar,  İstanbullulara sağlıklı alışveriş imkânı sunuyor. Pazar alanı ayrıca; ekoloji konulu toplantılara, yaşam atölyelerine, sanat etkinliklerine ve konserlere de ev sahipliği yapıyor.

Sertifikalı organik ürünleriyle Kartallıların yanı sıra, İstanbul’un değişik semtlerinden sağlıklı yaşam tutkunlarının vazgeçilmez adreslerinden biri olan Ekolojik Pazar, 10. yılını birbirinden çeşitli etkinliklerle kutladı.

Zehirsiz Sofralar, 10.00-12.00 saatleri arasında bir seminer gerçekleştirildi. Kartal Belediye Başkan Yardımcısı Oktay Aksu ve CHP Kartal Belediye Meclis Üyesi Aysel Yücel, vatandaşlar ve çocukların eşlik ettiği bir seminerde tarım zehirlerinin zararları anlatıldı.

Zehirsiz Sofralar Etkinliği kapsamında Tuncay Özçelik ve İpek Peker “Pestisitler: İlaç Değil Zehir” konulu bir sunum gerçekleştirdiler.

Tuncay Özçelik ve İpek Peker, Pestisitlerin (tarım zehirleri) üretimde kullanılan toksit etkili kimyasal maddeler olarak sağlık üzerindeki etkilerini ve özellikle çocuklar üzerindeki zararlarını anlattılar. Bir iklim krizine de neden olduğunu belirterek zehirsiz sofraların mümkün olduğunu ortaya koydular.

Çocuk Oyun atölyesi ise ahşapların organik boyalarla boyanmasına evsahipliği yaptı. Saat 12.00-14.00 arası çocuklar eğlenerek boyama yaptılar.

Trio müzik grubu tüm etkinlik boyunca çaldığı parçalarla etkinliklerin ve pazar yerinde yapılan alışverişin müzik eşliğinde gerçekleşmesini sağladılar.

Kartal Turizm ve Folklor Derneği bünyesindeki Karadeniz ekibi folklor gösterisiyle etkinliğe özel bir renk kattı.

Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı etkinlik kapsamında; Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı tarafından Change.org’da “Tüm Canlılar için Zehirsiz Sofralar: Tarım zehirleri yasaklansın” başlığı ile başlatılan ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nı muhatap alan kampanyaya destek verdiğimi, kampanya metninde ye alan tüm hususların uygulanmasını muhataplardan talep ettiğimi beyan ederim” başlıklı bir imza kampanyası gerçekleştirdi.

Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel %100 Ekolojik Pazar’ın 10. yıl kutlamasına katılarak bir konuşma gerçekleştirdi.

Gökhan Yüksel konuşmasında; ” Bir önceki dönem Belediye Başkanımız Altınok Öz ile Buğday Derneği Viktor’un öncülüğünde bir adım atılmıştı. Bugün 10. yılını kutlamanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Bugün bize düşen de bu ekolojik pazarın hizmet şartlarını iyileştirmek ve bunun devamını getirmektir”dedi.

Kartal %100 Ekolojik Pazar’ın 10. yıl kutlaması başta Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel, başkan yardımcıları Oktay Aksu, Adem Uçar, CHP Kartal Belediyesi Meclis Üyesi Aysel Yücel, Basın Yayın ve Halka İlişkiler Müdürü Hüseyin Güler, Buğday Derneği Genel Müdürü Batur Şehiroğlu, İyi Parti Kartal İlçe Başkanı Burak Tok, CHP Kartal İlçe Başkan Adayı Ali Aluç ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı