Pazartesi, Nisan 22, 2024
Ana SayfaGÜNCELPendik Ertuğrulgazi ve Sülüntepe Mahallesi halkı, yeni kararlarla yoluna devam ediyor

Pendik Ertuğrulgazi ve Sülüntepe Mahallesi halkı, yeni kararlarla yoluna devam ediyor

Pendik Ertuğrulgazi ve Sülüntepe Mahallesi halkı, Pendik Belediyesi’nin süreci oyalama eğilimine karşı yeni kararlar almak üzere toplandı.

Yüksel Fırat/Pendik

13.02.2024 tarihinde Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin ve teknik heyet Çamlık Spor Tesisleri’nde yaptığı halk toplantısında mahalleliden oluşan bir heyet sorunları görüşmek ve çözmek üzere Pendik Belediyesi’ne davet etti.

Bu davettin ardından oluşan heyet Pendik Belediyesi’nin ilgili birimleri ile görüşerek öneri ve çözümlerini sundular. Ancak sürecin üzerinden iki hafta geçmesine rağmen heyet tüm girişimlerine rağmen bir cevap alamadığını açıkladı.

Bu gelişmeler üzerine Ertuğrulgazi Mahallesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği halka toplantı çağrısı yaptı. Dernek çağrısında “Bu görüşmelerin sonuçlarını birlikte değerlendirmek, bundan sonra nasıl bir yol alacağımızı belirlemek üzere” çağrısıyla toplandı.

29 Şubat tarihinde Saz Düğün Salonunun dahi sığmayan halk buradan somut kararlarla ayrıldı. Şehir Planlamacı Özgür Temiz ve heyetin Pendik Belediyesi ile yapılan görüşmeleri aktarmaları ve Av.Erbay Yucak’ın sürece ilişkin yaptığı bilgilendirmenin ardından salonda halk demokrasisinin doğrudan seçim yöntemi ile toplantıdaki tüm halkın katıldığı açık bir seçim yapıldı. Tüm kararlar oybirliği ile alındı.

Oylama görsel olarak karar altına alındı:

“Yer: Pendik

Tarih: 29 Şubat 2024

Gün: Perşembe

Mahalledeki düğün salonunda toplantıdayız. Toplantının konusu Pendik Belediyesi ile mahallelerinin açmış olduğu imar planları iptal davası, parselasyon planlarına itiraz ve rezerv alan kararına dair açılan iptal davaları ışığında bunun değerlendirilmesi. Aynı zamanda, aynı zamanda Şubat ayı Meclisine Mahalleli tarafından verilmiş olan önergenin akıbetini istişare etmek üzere toplanmış bulunmaktayız. Doğru mu?

-Doğru!

Devamında Pendik Belediye Başkanı tarafından belediyede önerge verildiği sırada Aydos’ta yapılacak salon toplantısına halkın davet edildiği doğru mu?

-Doğru!

Bu toplantıya Aydos ve Sülüntepe halkıyla beraber onun gönüllüsü şehir plancılarının katıldığı doğru mu?

-Doğru!

Önergede yazılı olan meclise sunulmuş olan taleplerin, halk tarafından da sahiplenildiği gösterir biçimde belediye başkanı ve yetkililerine ifade edildiği doğru mu?

-Doğru!

Bu görüşme üzerine belediye başkanı ve ilgili teknik yetkililerin sunulan önergede yazılı olanlar ve orada ifade edilenler üzerine bir çalışma yapıp sonrasında toplantı yapacaklarına dair verdikleri doğru mu?

-Doğru!

O tarihten bu yana kendileriyle böyle bir toplantının 29 Şubat 2024 Perşembe akşamına kadar gerçekleşmediği doğru mu?

-Doğru!

Bütün bu doğrular ışığında yarın Cuma. Dolayısıyla Pendik Belediyesi, mahallelerin muhtarları ve heyetine Pendik Belediyesi’yle görüşerek taleplerimiz konusunda ne söyleyecekler dair bir ön görüşme yapılması konusunda, burada bulunan cemiyetin hem fikirliliği mevcut mudur?

Mevcuttur.

Dolayısıyla yarın bu görüşmeyi yapacak arkadaşlar, sizin buradaki irade ve niyet birliğinizi kendi arkasında hissedebilirler mi? Peki, onların zihinleri, yolları açık olsun yarın için.

Diyelim ki yarın muhtarlarımız ve heyetimiz gitti, böyle bir görüşme gerçekleşmedi ve bir netice alınamadı. Geriye ne kalıyor? Pazartesi günü Pendik Belediyesinin henüz karara şubatta karara bağlanmadığı önerge için son toplantı doğru mu?

-Doğru!

Bu son toplantıya ilgili talepleri sahiplenen bu mahallelerimizin hak sahipleri ailecek yaşlı genç çocuk demeden hastalar hariç olmak üzere Pendik Belediye Meclisine önergeyi sahiplendiğini göstermek üzere gitme iradesine sahip midir?

Sahiptir.

Bunun için birbirimize söz veriyor muyuz?

Veriyoruz.

Eğer yarın görüşme gerçekleşmezse, 4 Mart sabahı size gelen organizasyon bilgileriyle beraber, üstelikle Pendik Belediyesi otobüslerini talep ederek -kamuya aittir- o otobüslerle beraber Belediye Meclisi nezdinde belediyenin tek yetkili karar organı nezdinde orada onlara kürsü açarak; neden yapmadıklarını, nasıl yapacaklarını, niye yapmadıklarını dinlemek üzere gidiyoruz.

Doğru mu?

-Doğru!

Dolayısıyla orada birbirimize giderek taşkınlık yapmamaya itiş kakışa girmemeye, söz veriyor muyuz?

-Söz veriyoruz!

Siyasilere eğer kendi partimize yumuşak, diğer partiye daha tehditkar veya küfürbaz ifadelerde bulunmayacağımızı sadece ve sadece hakkımız ve haklarımızın peşinde olduğumuzu, sadece ve sadece hakkımız ve haklarımızı iddia etmek üzere savunduğumuzu göstermek üzere Pendik Belediyesi önüne 4 Mart’ta gideceğimiz doğru mudur?

-Doğru!

Bu usul ve esaslar, bütün bu cemiyetin kararı mıdır?

-Kararıdır.

Bu hepimizin birbirine verdiği söz müdür?

-Sözdür.

 

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı