Pazartesi, Haziran 27, 2022
Ana SayfaEMEK"RİSK ALTINDAYIZ, AŞI İSTİYORUZ!"

“RİSK ALTINDAYIZ, AŞI İSTİYORUZ!”

RİSK ALTINDAYIZ, AŞI İSTİYORUZ!

Yüksel FIRAT

Eğitim Sen İstanbul 5 Nolu Şube “Toplum sağlığı için, eğitim hakkı için, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı için aşı istiyoruz!” talebiyle basın açıklaması yaptı. “Risk altındayız, aşı istiyoruz” dedi.


Eğitim emekçileri  “ Toplum Sağlığı, Çocuklarımızın Eğitim Hakkı, Sağlıklı ve Güvenli Bir Çalışma Ortamı İçin Önce Aşı” pankartı arkasında bir araya geldiler. “Ziya Selçuk Aşı Olunca tüm Öğretmenler Bağışıklık Kazanmıyor” dövizi ile tepkilerini dile getirerek “risk altındayız, aşı istiyoruz” dediler.
Eğitim Sen İstanbul 5 Nolu Şube “Risk altındayız, aşı istiyoruz” basın açıklamasını Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde yaptı. https://www.evrensel.net/haber/428909/egitim-sen-izmir-subeleri-risk-altindayiz-asi-istiyoruz Eğitim emekçileri, “Salgının hızla yayılması okulları, dolayısıyla eğitim ve bilim emekçilerini ve öğrencilerimizi olumsuz etkilemiştir” diyerek iki doz aşının yapılmasını istediler.
Basın açıklaması öncesi açıklama yapan Eğitim Sen İstanbul 5 Nolu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Onur Şimşek, “Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçeler vererek eğitim emekçilerinin bir an evvel aşılanmasını talep etmiştik. Bizlere verilen cevapta E Nabız üzerinden sıranızı bekleyin. E Nabızda ise “risk grubunda değilsiniz” sıranızı bekleyin uyarılarıyla karşılaşmaktayız.” dedi.
 
Eğitim Sen İstanbul 5 Nolu Şube adına basın açıklamasını okuyan Özer Tuncer, sendikanın eğitim kurumlarında gerekli tedbirlerin alınması ve eğitim emekçilerinin tamamının aşılanması yönündeki taleplerinin dikkate alınmadığını ve okullar gerekli önlemler alınmadan açıldığını belirtti. Tuncer, “Eğitim Sen olarak bugüne kadar yaptığımız bütün girişimler, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na acil aşılama ile ilgili olarak yaptığımız başvurulara verilen cevaplar, eğitim emekçilerinin aşılanmasına yönelik ciddi bir adımın atılmadığını ve buna dair sağlıklı bir planlamanın da olmadığını ortaya çıkarmıştır” dedi.

OKULLARDA VAKA SAYISI HIZLA ARTIYOR

“Yeni öğretmen atamasının yapılması, ek dersliklerin açılması, yardımcı personel istihdamının sağlanması, her okula bir sağlık personelinin atanması, her okula yeterli miktarda hijyen malzemesi gönderilmesi, ücretsiz maske dağıtılması, eğitime ek bütçe ayrılması ve 2021 bütçesinde eğitime ayrılan payın artırılması taleplerimizin hiç biri karşılanmamış tam tersi uygulamalar hayata geçirilmiştir” diyen Tuncer örgütlü oldukları ilçelerdeki okullar hakkında bilgi verdi. Tuncer, İlçemizde ve şubemize bağlı olan Maltepe, Pendik, Tuzla Sultanbeyli ilçelerinde görev yapmakta olan öğretmen arkadaşlarımızdan aldığımız bilgiler, okullarda vaka sayısı maalesef hızla arttığı yönündedir.  Bu konularda okul idarelerinin açık ve şeffaf davranmadığı bilgileri gelmektedir. Okul idarelerini açık ve şeffaf davranmaya davet ediyoruz.
Özer Tuncer, “Öğretmenlerin, öğrencilerin, eğitim kurumlarında görev yapan yardımcı hizmetli, memur, idari ve teknik personelin, ailelerin ve toplumun sağlıklı yaşam hakkı iktidarın yanlış politikaları nedeniyle açık tehdit altındadır. Gerekli önlemler alınmadan böylesine büyük bir risk altında görev yapmaya zorlanmamızın sağlıklı yaşam hakkımıza müdahale anlamına geldiği açıktır. Bizlerin, aile bireylerimizin, öğrencilerimizin ve öğrenci velilerimizin hastalanması halinde başta siyasal iktidar olmak üzere sorumluluk MEB ve Sağlık Bakanlığı’nda olacaktır” dedi.

HER İKİ DOZ AŞI BİR AN ÖNCE YAPILMALI

İki doz aşının bir an önce yapılması talebini dile getiren Tuncer, “Salgın hastalıktan korunmak, en azından hafif atlatabilmek için iki doz aşının yapılması ve bağışıklık sağlanması için belirli bir sürenin geçmesi zorunludur. Sonradan telafisi mümkün olmayacak mağduriyetlerin oluşmaması için; her iki doz aşının bir an önce yapılmasını talep ediyor, ortaya çıkabilecek olumsuzluklar için şimdiden yetkilileri uyarıyoruz. Okullardaki tablo daha da ağırlaşmadan yüz yüze sınavlar okullardaki tüm emekçilerin aşılanması tamamlanana ve gerekli önlemler alınana kadar ertelenmelidir.
Toplum sağlığı için, eğitim hakkı için, sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı için aşı istiyoruz!”
https://kartalinsesi.org/emep-salginla-mucadelede-21-gun-tam-karantina-tum-emekcilere-sosyal-koruma/

Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar