Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana SayfaEMEKŞİŞLİ BELEDİYESİ İŞÇİLERİ KARTAL CHP ÖNÜNDE

ŞİŞLİ BELEDİYESİ İŞÇİLERİ KARTAL CHP ÖNÜNDE

ŞİŞLİ BELEDİYESİ İŞÇİLERİ EYLEMLERİNİN 558. GÜNÜNDE KARTAL CHP ÖNÜNDE

Şişli Belediyesi’nde işten çıkarıldıktan sonra işe geri dönme talebiyle eylemde olan işçiler bugün Kartal Cumhuriyet Halk Partisi ilçe binası önünde bir basın açıklaması yaptı.

Şişli Belediyesinden İşten atılan işçilerden Turan Aktaş, Ramazan Çelik ve Salih Bitnel eylemlerinin 658. günündeler.
İstanbul’dan Ankara’ya CHP Genel Merkezi önüne yürümek için başlattıkları yürüyüşlerinin bugünkü durağı Cumhuriyet Halk Partisi Kartal ilçe binası önüydü.
Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı Kartal CHP ilçe binası önüne saat 12.00’de gelen işçiler Turan Aktaş, Ramazan Çelik ve Salih Bitnel burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.
Basın açıklamasını okuyan işçi Turan Aktaş, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’in kendilerini işten attığı için Ankara’ya yürüdüklerini söyledi.
Turan Aktaş, “Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin bizi işimizden etti emeğimizi elimizden aldı. 650 günü aşkın süredir direniyoruz. Şimdi direnişimizi bir adım daha ileriye taşıyarak Ankara’ya CHP Genel Merkezine yürüyoruz” dedi.
Aktaş bu kadar süredir direndiklerin ve işe iade davasını kazandıklarını ve buna rağmen işbaşı yaptırılmadıklarını belirterek “Esas muhatap CHP Genel Merkezine yürüyoruz” dedi.
Turan Aktaş’ın ardından açıklama yapan işçi Ramazan Çelik, “Burada Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin’ ve CHP Genel Merkezine sesleniyoruz: Sayın Kılıçdaroğlu ‘Her hangi bir çocuk yatağa aç karınla girmeyecek’ diyordunuz ve ‘Ben sizin demokrasi dedenizim’ diyordunuz. Belirttiğin hak hukuk adaleti sizin belediyeniz uygulamadığı için bizlerde Anayasala hak olan direnme hakkımızı kullanarak Ankara’a yürüyüşümüzü yapacağız. Bizler kendi davamızda haklıyız. Haklı olduğumuz davamızdan da asla geri adım atmayacağız ve tavizde vermeyeceğiz” dedi.

Basın açıklaması ardından işçiler gazetemize açıklamada bulundular.

İşçi Ramazan Çelik, “660 gündür Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ve CHP bizim çoluk çocuğumuz açlığa, sefalete mahkum etti.
Keskin bizi Kod 29. Maddeden bizi işten çıkararak tazminat hakkımızı ortadan kaldırdığı gibi iş sicilimizi de bozdu.
Ben çoluğum çocuğum okusun toplumun başına bela olmasın diye akşama kadar 16-20 ton çöp atarak hakkıyla çalışan biriyim. Şimdi halkımıza ve bizi seven insanların yüreğine sesleniyoruz: Biz davamızda haklıyız ve kesinlikle davamızdan geri adım atmayacağız” dedi.
Çelik eylemlerinin talebi için ise; “Biz bu süreçteki maaşlarımızın ödenmesini ve sigortalarımızın yatırılarak işe iademiz istiyoruz” olarak tanımladı.
Açıklamada bulunan işçi Turan Aktaş ise, 2015 yılında Şişli Belediyesi’nde taşeron olan Atlas özel şirketinde işe başladığını, “2017 yılında sözde kadro diye çıkan Kanun Hükmünde Kararname ile Şişli Belediyesi’nin iştiraki Kent Yol şirketine Nisan 2018 tarihi itibariyle geçiş yaptıklarını belirtti.
O dönemde Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’ydü. Arkadaşlarımızla aynı işi yapıyor olmamız rağmen ücretlerimiz eşit değildi. Eşit işe eşit ücret talebenizde bulunduk sendikamızla birlikte. O dönemin Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Halil Özer ‘Gidin davanızı açarak kazanıp gelin’ dedi.
Ancak seçimlerin ardından Şişli Belediye Başkanlığına Muammer Keskin geldi. Seçim döneminde ‘Ben hiçbir emekçinin burnunu kanatmayacağım’ diyen Muammer Keskin 200 civarında işçiyi işten attı. Bu atılan işçilerden biz dört işçi bugün direnmekteyiz.
Şahsıma dönük olarak ya açtığım davayı geri çekmem ya da işten atılmam dayatıldı. 569 işçi için emsal oluşturacak olan devayı geri çekmedim. Ve mahkemeyi kazandım. Yani davayı geri çekmediğim için işten atıldım” diyerek tepkisini belirtti.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı