Çarşamba, Nisan 24, 2024
Ana SayfaEMEKStaj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Kartal’da bir kez daha seslendi:  Artık sabır...

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Kartal’da bir kez daha seslendi:  Artık sabır taştı!

İstanbul Kartal’da düzenlenen “Büyük İstanbul Buluşması” mitingiyle Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında staj ve çıraklık  yasasından değişiklik yapılmasını istediler.

Yüksel Fırat/Kartal

“ARTIK SABIR TAŞTI!”

Türkiye’nin dört bir yanından yanlarında çocukları ile uzun yollardan gelen binlerce kişi, staj ve çıraklık dönemlerinin uzun vadeli sigorta kollarına başlangıç olarak kabul edilmemesi nedeniyle yaşadıkları mağduriyeti dile getirdiler ve “Artık sabır taştı!” dediler.

Staj ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Federasyonu ve derneklerin organizasyonunda Türkiye’nin her bölgesinden yoğun katılımla gerçekleşen mitingde Staj ve Çıraklık Mağdurları Federasyonu Başkanı Murat Bal, Yeniden Refah Partisi Kartal Belediye Başkan Adayı Nevzat Şavluk, Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Agaoglu, İyi Parti Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu, Zafer Partisi Genel Başkan Başdanışmanı Mehmet Akif Cenkçi, Yeniden Refah Partisi Manisa il Sorumlusu Burhan Yıldırım, Ercan Özçelik katılar destek verdiler.

Fotoğraf: Yüksel Fırat

Staj ve Çıraklık Mağdurları Federasyonu Başkanı Murat Bal, “Bizler o iş yerlerinde stajer ve çırak çalıştığımız için normal işçiler alınmadı, üretimleri de biz yaptık. Meslek lisesindeki kardeşlerimin birçoğu hiç alakası olmayan birçok işte çalıştırıldı.” Dedi.

Bal, çırakların yaşadığı iş kazalarına dikkat çekerek, “Bugün bakın her hafta neredeyse bir tane stajer çırak ölümü geliyor. Madem bu insanlar bu çocuklarımız gerçekten fiili çalışma halinde değiller eski bakanımızın söylediği gibi kursiyer bursiyersek biz bu kardeşlerimiz niye vefat ediyor niye buradaki birçok kardeşimizin uz kaybı var. Geçici olarak değil kalıcı olarak iş kaybı olanlar var.

“KURSİYER BURSİYER DEĞİLİZ”

Böyle bir şeyi kabul etmek mümkün değildir. Biz fiilen çalıştık maaş aldık ve bu şekilde kanuni olarak bütün haklarımızın verilmesi gerekiyor.

5 gün işe giderken biz işçi olamadık da; Bir gün okula giderken mi öğrenci olduk. Böyle bir şey yok. Bunu asla kabul etmiyoruz.

1986 çıkan yasa, stajer ve çırağı mağdur bıraktı. Hala daha aynı mağduriyet devam ediyor. Bu alanları dolduran mağdurların sorununu çözün.  Gazi Meclise Sesleniyoruz; bu kanunu istiyoruz.

Hangi devlet yetkilisi televizyona çıkıyorsa diyor ki; ara eleman sorunu var. Artık ara eleman sorunu yok arkadaşlar aranan eleman sorunu var. Çünkü bulamıyorlar, bulamıyorlar işte. 3308 sayılı kanundan kaynaklı bu insanların mağduriyetini çözmez iseniz bulamazsınız.

Bugün meslek lisesine gidecek olan çocuklarımız da görüyor burada bir mağduriyetin olduğunu.  Bu hakkı alana kadar da alanlardan inmeyeceğiz arkadaşlar” diyerek tamamladı konuşmasını.

Aydın Agaoglu, Nevzat Şavluk, Selçuk Türkoğlu, Mehmet Akif Cenkçi, Burhan Yıldırım’da kürsüde  seslenerek sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini belirttiler.

“BİZLER EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ!”

İzmir Staj Ve Çıraklık Sigortası Mağdurları Eğitim Dayanışma Ve Kültür Derneği Başkanı Semiha Özek, ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek “Artık sabır taştı!” dedi
Özek, “Şimdiye kadar bize sabredin, sabredin, sabredin diye beklettiler. Artık sabır taştı! Bizler hakkımızı istiyoruz! Bizler emeklilik hakkımızı istiyoruz!

Bizler Çocukluğumuzun hakkını istiyoruz!

Bizler çalışandık. Staj fiili bir çalışmaydı, bizden emeklilerimizin hakkını

İstiyoruz!

Buradan Sayın Cumhurbaşkanı’ma seslenmek istiyorum: Bizler ne öğrenciydik ne

Stajer. Bizler emekçiyiz. İşçi gibi çalıştırıldıkları koşullarda çalıştık. Bakın Geçen gün arkadaşımızın bir tanesi kafası makineye sıkıştığı için hayatını kaybetti. Peki bu çocuk bu arkadaşımız okulda ayağı takılarak mı hayatını kaybetti? Hayır, iş kazası geçirdi iş kazası. Fabrika koşulları altında yaşamış olduğu bir mağduriyetle kimimiz hayatını kaybetti kimimiz uzuvlarını kaybetti. Sayın Cumhurbaşkanım Yeter artık!

Bizler haklarımızı istiyoruz!

Bizler emeğimizin karşılığını istiyoruz!

Sayın bakanımız bizler ne kursiyer ne bursiyeriz. Bizler Emekçiyiz, Bizler işçiyiz, Bizler çalışanlarız. Bizler hakkımızı istiyoruz. Bizi görmemezlikten bizi duymamazlıktan gelemezsiniz. Artık bize hakkımızı verin! Biz emeğimizin karşılığını istiyoruz.

Fotoğraf: Yüksel Fırat

Miting Kartal’da yapıldığından Kartallı staj ve çıraklık sigortası mağdurları da mitingde yerlerini aldılar. Ve bir an önce sorunun çözümünü istediklerin belirttiler.

 

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı