Cumartesi, Aralık 9, 2023
Ana SayfaGÜNCELTTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, cezaevinden tahliye edildi

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, cezaevinden tahliye edildi

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, cezaevinden tahliye edildi

TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, verilen tahliye kararının ardından Bakırköy Cezaevinden tahliye edildi. Fincancı coşkuyla karşılandı.

Evrensel’in haberine göre Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı için verilen tahliye kararının ardından çok sayıda kişi Fincancı’nın tahliye edileceği Bakırköy Cezaevi önüne gitti. Fincancı, bekleyişin ardından cezaevinden tahliye edildi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı için verilen tahliye kararının ardından çok sayıda kişi Fincancı’nın tahliye edileceği Bakırköy Cezaevi önüne gitti. Bakırköy cezaevi önüne girişler kapatıldı. Tahliye kararını sevinçle karşılayıp cezaevine gelen kitle, cezaevi girişine giden yolda bekleyişlerine uzun süre devam etti.

TTB Başkanı Fincancı’nın tahliye evrağı saat 17.00’ye doğru Bakırköy Cezaevine ulaştı. Avukatlar Fincancı’yı almak için cezaevine girdi.

TTB Başkanı Fincancı saat 18.00’e doğru cezaevinden çıktı. Fincancı’nın çıkışı coşkuyla karşılandı. Şebnem Korur Fincancı, kendisine desteğe gelenleri neredeyse tek tek selamlamaya çalıştı.

Fincancı şöyle konuştu:

“TTB’nin kapatılma tehdine gelirsek bu o kadar kolay değil arkadaşlar. Bugünkü duruşmada da gördünüz, Dünya Tabipler Birliğinin, Avrupa Daimi Hekimler Komitesinden meslektaşlarımız buradaydı. Bir ülkenin tabip örgütünü kapatmak aynı zamanda dünyayla ilişkileri tümüyle ortadan kaldırmaktır. Biz dünyada evrenselliğin temsilcisiyiz. Sadece bu sınırlar içindeki değil, dünyanın her yerindeki insanlar için, tüm canlılar için, yerküre için doğal insan hakları savunucularıdır. Dolayısıyla da onların hapsedilmesi örgütlerinin kapatılması söz konusu bile edilemez. Böyle girişimlerde bulunabilirler. Daha önce de bulundular ama sonunda ondan vazgeçmek zorunda kaldılar. Biz yine onların vazgeçmesi için bu mücadeleye devam edeceğiz.”

“Şimdi cezaevi ile ilgili bir iki konuyu dile getireyim. Özellikle kadın koğuşlarında çok ciddi sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Yurt dışından gelmiş ve burada tutuklanmış 25 yılla yargılanan kadınlar var içeride. Vatandaş olmayan insanlar bunlar, avukatları yok, paraları yok, hayatta kalabilmek için özelleştirilmiş ve ticarete araç edilmiş bu cezaevlerinde çok düşük ücretlerle çalışmak zorundalar.”

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı