Perşembe, Haziran 20, 2024
Ana SayfaGÜNCELUğur Mumcu halkı yeni inşa edilen okulun imam hatip değil ortaokul olmasını...

Uğur Mumcu halkı yeni inşa edilen okulun imam hatip değil ortaokul olmasını istiyor.

Uğur Mumcu halkı yeni inşa edilen okulun imam hatip değil ortaokul olmasını istiyor.

Yüksel FIRAT

Kartal Uğur Mumcu Mahallesinde tek bir ortaokul bulunmaktadır. Nüfusu sürekli olarak artan mahallede bir ortaokul yetersiz kalmaktadır. Öğrenci velileri  İlçe Milli eğitim Müdürlüğü’ne verdikleri dilekçe ve imzalarla inşaatı biten okulun imam hatip değil ortaokul olarak açılmasını istemektedirler.

Kartal Uğur Mumcu Mahallesinde eğitim veren Milli Eğitim Vakfı Ortaokulu’nun 2014- 2015 eğitim-öğretim yılında toplam öğrenci sayısı 670 öğrenciydi. Artan nüfusla birlikte 2018-2019 yılında öğrenci sayısı 2200 oldu. Milli Eğitim Vakfı Ortaokulu 2018-2019 eğitim-öğretim yılında dersliklerdeki öğrenci sayısı 45-50 öğrenciye ulaştı.

Veli-Der ve veliler ortaokula olan bu acil ihtiyaca rağmen bu yeni okul binasının imam hatip ortaokulu olarak açılmasının planlandığı duyumlarını aldıklarını belirtmekteler.

Veli-Der üyesi Zeliha Ayrancı ‘bu duyumlardan dolayı kaygılandıklarını belirtiyor. Daha önce Milli Eğitim Vakfı Ortaokulu’nu imam hatip okulu yapma girişiminden dolayı bu kaygılarının daha da arttığını’ söylüyor.

Zelih Ayrancı: “Bilindiği üzer o yıl Milli Eğitim Bakanlığı bir yönetmelik çıkardı. Bu yönetmeliğe göre ‘bir okulda bir sınıf ve 10 öğrenciden oluşan imam hatip sınıfı varsa ve iki yıl üst üste devam etmiş ise 3. Yıl o okul imam hatip okuluna dönüştürülür’ denmektedir.

Zeliha Ayrancı devamında daha önceki süreci şöyle anlattı; “2014-2015 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Vakfı Ortaokulu’nda 20 imam hatip sınıfı açılması planlandı. Okulun tüm üniteleri soyunma odası, kütüphane, spor salonu vb. dersliklere dönüştürüldü. Bunun üzerine okul aile birliği ve veliler bu duruma itiraz etiller. Bu itirazlarımızın sonucunda derslik sayısı 20’den 13’e düşürüldü.

Zaten yetersiz olan okulumuzun dönüşmemesi için imam hatip sınıflarının başka yere alınmasını istedik. Bir başka gerekçemiz ise öğrenciler arasında çıkan uyumsuzluktu. İmam hatip öğrencilerinin velileri de bu yüzden buradaki sınıfların nakledilmesini istiyordu.

Hem biz veliler hem de mahalle halkı ısrarla ve defalarca itirazda bulunduk. Zaten mahallemizde imam hatip ihtiyacı yok. Bu dönem boyunca mahallemizde sadece 49 öğrenci imam hatip sınıfını terci etti. Tüm diğer öğrenciler mahalle dışında taşındı buraya.

Burada imam hatip okuluna ihtiyaç olamaması ve ısrarlarımızın ardından sınıflar mahallenin dışına nakledildi.

Bu gerçekliğe ve okula olan ihtiyacımıza rağmen şimdi bir kez daha normal ortaokul olması gereken yerin imam hatip olarak açılmak istenmesine anlam veremiyoruz.

Bundan dolayı veliler olarak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne verdiğimiz dilekçemizde şöyle dedk:’ Uğur Mumcu Mahallesi’nde yeni inşa edilen okulun imam hatip ortaokulu olarak hizmet vermesine itirazlarımızın kabul edilerek, hukuka aykırı bir işlem yapıldıysa geri alınmasını ve yeni inşa edilen okulun ortaokul olarak hizmet vermesi yönünde işlem yapılmasını’ istedik” dedi.

Velileri temsilen Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gelip tek tek dilekçelerini ve topladıkları imzaları veren veliler olumlu bir sonuç çıkmasını beklemektedirler.

Veli-Der Yönetim Kurulu Üyesi Rıza Ültekin ‘sürecin takipçisi olacaklarını ve sürdürdükleri imza kampanyasını devam ettireceklerini’ belirtti.

Bu dönem CHP Meclis Üyesi Aday Adayı olan Bayram Ayrancı ile Uğur Mumcu Mahallesi Muhtar Adayı Hüseyin Karataş, velilere destek olmak ve taleplerini sahiplenmek amacıyla velilerle birlikte İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne geldiler.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş