Cumartesi, Mayıs 25, 2024
Ana SayfaGÜNCEL"Filistin Halkı Yalnız Değildir"

“Filistin Halkı Yalnız Değildir”

Kartal’da Filistin halkıyla dayanışma eylemi “Bizler Filistin halkından ve meşru direnişinden yanayız. Filistinlilerin bizden en büyük beklentisi de İsrail’i tümüyle yalnızlaştırmamızdır” denen eylem Kartal Neyzen Tevfik Meydanında yapıldı.

Kartal Neyzen Tevfik Meydanında saat 19.30’da “Kartal Halkı” pankartı açan kitle bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını Hazal Hendekçi okudu.

“Gayrimeşru İsrail rejimi, Filistin halkını kesintisiz ve sistematik şekilde katletmeye, yerinden sürmeye, temel yaşamsal ihtiyaçlarından mahrum bırakmaya ve Filistinlileri hukuksuz biçimde esir tutmaya devam ediyor” diyen Hendekçi; 75 yıldır Filistinlilerin bedenleri, toprakları, kutsal sembolleri ve kendi kaderini tayin hakkı saldırıya uğruyor” dedi.

Hendekçi, “Büyük çoğunluğu sivil ve çocuk binlerce insan katledildi. İsrail işgal güçleri, insanların yaşadığı evlerin yanı sıra hastaneleri, camileri, kiliseleri, Birleşmiş Milletler okullarını, güvenli bir yer arayan insanların oluşturduğu araç konvoylarını da hedef alıyor.”

Hendekçi devamında, “Özellikle ABD öncülüğündeki devletlerin İsrail’in işlediği suçlara kalkan olması, dahası askeri destek sunması kabul edilemez. Dünya halklarının bekleyecek vakti yok. Filistin’de süre giden işgal ve soykırımın derhal durdurulması gerekiyor. Bunun için ne protesto eylemleri tek başına yeterli olacak, ne de siyasi liderlerin kınamalarının bir hükmü olacaktır. Yıllardır yaptığımız, İsrail’in topyekün boykot ve tecrit edilmesi, yatırımların geri çekilmesi ve İsrail’e yaptırım uygulanması çağrılarının karşılık bulması bugün hiç olmadığı kadar hayati hale gelmiştir.

Bu kapsamda taleplerimiz şunlardır:

-İsrail’le tüm diplomatik ilişkiler kesilmeli, İsrail işgal rejiminin Türkiye’de bulunan tüm diplomatik temsilcileri sınırdışı edilmelidir.

-İsrail’le tüm ticari ilişkiler kesilmeli, Gazze’de iki milyondan fazla Filistinli açlık ve susuzluktan ölüme sürüklenirken; İsrail rejimine yardım tedarik gemiler durdurulmalı ve halihazırda bu işlevi gören gemiler geri çağrılmalıdır.

Başta ABD olmak üzere İsrail’e destek veren tüm ülkelerin askeri varlıkları Türkiye’den çıkarılmalıdır.

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

İmam Ali Türkan on HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan on  6284
Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı