Salı, Temmuz 23, 2024
Ana SayfaEMEKGenel-İş Şube Yöneticileri, Genel Merkeze Karşı İstanbul'dan Ankara'ya "Adalet Yürüyüşü"ne Başladılar.

Genel-İş Şube Yöneticileri, Genel Merkeze Karşı İstanbul’dan Ankara’ya “Adalet Yürüyüşü”ne Başladılar.

Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube yöneticileri Genel Merkeze karşı Kartal’dan Ankara’ya “Adalet Yürüyüşü”ne başladılar.

 

Kartal/ Yüksel Fırat

Genel-İş Genel Merkezinin aldığı karar ile Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube bölündü. 1 No’lu Şube’ye bağlı olan Kartal Belediyesi işçileri, yeni kurulan Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 4 No’lu Şube’ye dahil edildi. Şube başkanlığına Murat Aydoğan atandı. Kartal’dan yakın zamanda seçilen yöneticiler Cevahir Hasdemir, Yavuz Yalçın ve Kadıköy’den Kadim Fırat bu uygulamanın iradelerine karşı darbe ve kayyum olarak tanımlayarak Ankara’ya Genel-İş Genel Merkezine temsili yürüyüş  başlattılar.

Sabah Saat 9.00’da Kartal Belediyesi önünde bir basın açıklaması yapan yürüyüşçüler ardından yürüyüşlerine başladılar.

Fotoğraf: Yüksel Fırat/Kartal’ın Sesi

“İŞÇİ KARDEŞLERİM BİRLEŞİN”

Basın açıklamasında her bir yürüyüşçü amaçlarını açıkladı. İlk sözü alan Yavuz Yalçın;

Ben Yavuz Yalçın olarak, Her yerde, her mecrada, bu hantallaşmış, bürokratlarmış ve
İşçiden kopuk bu yapıdan korkmadığımı, bunu değiştirmek için mücadeleden geri durmadığımı her yerde haykırıyorum.” dedi.

Yalçın devamında, Çünkü, Bu yapıdan, bu sendika bürokratlarından korkarak bu anlayışı değiştiremeyiz. İşçileri düşürdükleri bu durumdan kurtaramayız. Bu anlayışı gönderme durumu artık hasıl olmuştur.

Bugün işçi iradesini yok sayan, seçilmiş insanları ve işçi önderleri olarak bir adım ileri çıkmış emekçileri bitirmeye çalışan bu anlayışın topyekûnuna karşıyım. Bu çürümüş,
işçiden kopuk anlayış demokratik yollardan gönderilmedikçe, işçi sınıfının başından gitmedikçe bu emek sınıfına asla kurtuluş yok. Bu bilinçle harekete geçme vakti artık gelmiştir.”

Yalçın işçilere de çağrı yaparak, “İşçi kardeşlerim birleşin. Emeğinizi, alınterinizi gasp edenleri artık içinizde barındırmayın.”

Fotoğraf: Yüksel Fırat/Kartal’ın Sesi

KAYYUMLA İRADEMİZ GASPEDİLDİ

Genel-İş İstanbul Anadolu Yakası 1 No’lu Şube Sekreteri Cevahir Cevahir Hasdemir ise, 22 Ocak’ta 4 adayın yarıştığı seçimde kazandıklarını söyledi. Hasdemir, “Maalesef genel merkez yöneticileri seçilmiş olan iradeye karşı en az oy alan iki arkadaşı kayyum olarak atayarak irademizi gaspetti.”

Biz de bu anti demokratik uygulamaya karşı çıkarak bugün iki arkadaşımızla beraber Ankara’ya “Adalet Yürüyüşü” başlatıyoruz.” dedi.

“YÜRÜYÜŞÜMÜZ KAYYUMA KARŞIDIR”

Kadim Fırat ise genel merkezin seçilmişleri değil kendi kafalarına göre kayyum atadılar. Yürüyüşümüz bu kayyuma karşıdır. Genel- İş Genel Merkezi bu yanlıştan vazgeçmelidir ve seçilen arkadaşlarımız süreci devam ettirmelidirler” dedi.

Fırat, Kadıköy Belediyesi işçilerinin 3 Mart tarihinde temsilcilik seçimlerinin yapıldığını ancak buna rağmen “24 gündür seçilen temsilcilerin görevlendirilmesi yapılmıyor. Seçme ve seçilme hakkı ayaklar altına alınıyor” dedi.

Kadim Fırat yürüyüşlerinin aynı zamanda norm kadro talebinin de dile getirildiği bir yürüyüş olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından arkadaşlarının alkışlarıyla Kartal Sahil Yoluna inen işçiler Ankara “Adalet Yürüyüşü”ne  başladılar. Yürüyüşçüler Cuma günü Ankara’da Genel Merkez önünde bir basın açıklaması ile yürüyüşü sonlandıracaklarını belirttiler.

 

 

 

Yuksel Firat
Yuksel Firat
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Imam Ali Türkan Açık OCAK 2022 SENDİKA İSTATİSTİKLERİ
İmam Ali Türkan Açık HASAN ALİ YÜCEL
İmam Ali Türkan Açık  6284
Seçkin Alper Tamer Açık Kartal’da Emeklilikte Adalet Çağrısı
Zehra Sayar Açık Yılbaşı
Deniz Özlem Er Açık Yılbaşı
Veysel Yiğit Açık İBB’den Kartal’a 3. Kreş