Pazar, Mayıs 28, 2023
Ana SayfaGÜNCELKartal Cemevi'nde Saldırıya Karşı Kitlesel Basın Açıklaması

Kartal Cemevi’nde Saldırıya Karşı Kitlesel Basın Açıklaması

Kartal Cemevi Başkanı Sarıtaş’a yapılan saldırı kitlesel basın açıklamasıyla kınandı

Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’ın, evinin önünde kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğramasının ardından Kartal Cemevi’nde kitlesel basın açıklaması yapıldı.

Alevi Vakıfları Federasyonu İkinci Başkanı ve Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş, evinin önünde kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğradı.

SALDIRI BASIN AÇIKLAMASIYLA KINANDI

Tepki çeken saldırıya dair, Alevi Vakıfları Federasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Alevi Kültür Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Ve Karadeniz Platformu, Kartal Cemevi’nde basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF) Genel Başkanı Haydar Baki Doğan okudu. Kartal Cemevi Başkanı Selami Sarıtaş’a yapılan saldırının faillerinin bir an önce bulunup yargıya teslim edilmesini isteyen Doğan, açıklamanın devamında şunları söyledi: Ülkemizin son zamanlarda içine çekilmeye çalışıldığı bu bulanık ve karanlık çağrıştırıcı dönemin farkındayız. Alevi kurumlarını sindirmeye, korkutmaya yönelik bu tür saldırıları kınıyoruz. Bu topraklarda tarih boyunca Aleviler hiçbir toplumun hiçbir kesimine karşı önyargı taşımamış ve zalim olmamış ve dayanışma, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularıyla eşit yurttaşlık temelinde ortak yaşam kurma için mücadele etmiştir. Kamuoyuna çağrımızdır; Türkiye’de farklı düşünenlere karşı geliştirilen linç girişimleri ve saldırıların takipçisi olup, bu saldırıların ve nefret suçların son bulması için çözüm üretelim! Bundan sonra herhangi bir cemevine veya yöneticilerimize karşı saldırılar son bulsun. Muharrem oruçlarının tutulduğu bugünlerde ülkemizin içine çekilmeye çalışıldığı bu kaosa karşı birlik beraberlik içinde her canımızla lokmalarımızı pay etmeye devam edeceğiz. Pir Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin güzel deyimi ile gelin canlar bir olalım, iri olalım, diri olalım.”

KÜLTÜR KARDEŞLİĞİ PLATFORMU

Kültür  Kardeşliği Platformu üyesi dernekler bir açıklama yaparak basın metnini imzaladıklarını belirttiler. Kültür  Kardeşliği Platformu, “Cem Vakfı Başkanı şahsında tüm camiaya geçmiş olsun dileklerimiz iletir he zaman ve her koşulda platform olarak destekçisi olacağımızı beyan ederek bu basın bildirisin imzalıyoruz”

KÜLTÜR KARDEŞLİĞİ PLATFORMU ÜYESİ DERNEKLER

Afyonlular Derneği

Ardahanlılar Derneği

Balkanlar Derneği

Bayburtlular Derneği

Cemvakfı Derneği

Çanakkaleliler Derneği

Çankırı Karadeniz Derneği

Doğu Karadeniz Derneği

Elazığlılar Derneği

Erzincan 24 Derneği

Erzincanlılar Derneği

Erzurumlular Derneği

Eskişehirliler Derneği

Giresunlular Derneği

Günyad Derneği

Hayatver Derneği

Kastamonulular Derneği

Kayseri İç Anadolu Derneği

Kurfalı Karadeniz Derneği

Malatyalılar Derneği

Cevizli Samsunlular Derneği

Kurfalı Samsunlular Derneği

Siirtliler Derneği

Sinoplular Derneği

Soğanlık Karadeniz Derneği

Tokatlılar Derneği

Trabzon Çaykara Derneği

Trabzonlular Derneği

Yeşilay Derneği

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı