Salı, Nisan 23, 2024
Ana SayfaKADINKartal'da kadınlar ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz’ dediler

Kartal’da kadınlar ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz’ dediler

Kartal’da kadınlar ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz’ dediler.

 
Yüksel FIRAT
Türkiye’nin pek çok yerinde ve Kartal’da kadınlar İstanbul Sözleşmesinden çekilme kararına karşı seslerini yükseltmeye devam ediyor. Kartal’da kadınlar ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz’ dediler.
İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı Kartal Kadın Dayanışması çağrısıyla bir araya gelen kadınlar “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” pankartını açarak seslendi: “Kararı geri çek, Sözleşmeyi uygula!” “Kararı tanımıyoruz” dedi.
Kartal Kadın Dayanışması çağrısıyla Kartal Meydanda toplanan kadınlar burada yaptıkları kısa açıklamanın ardından Ankara Caddesi boyunca  kitlesel olarak yürüyerek basın açıklamasının yapılacağı alana geçtiler.

Basın açıklamasının yapıldığı Neyzen Tevfik meydanında “İstanbul Sözleşmesi Bizim Vazgeçmiyoruz” pankartı açan kadınlar sürece ilişkin açıklamalar ve sloganlarla “İstanbul Sözleşmesi Bizim Vazgeçmiyoruz” dediler.
Kartal Kadın Dayanışması  adına okunan açıklamada ;“İstanbul Sözleşmesi’ni tartışıp duruyorlar, çünkü kadınların şiddete mahkum olmasını istiyorlar. Kadınlar hayır diyemesin, kadınlar şiddete ses çıkaramasın, kendi hayatları hakkında karar alamasın istiyorlar. Kadınları korumakla yükümlü olan devlet ise erkek devlet olduğunu bir kez daha gösterip bizlerin, kadınların haklarını, can güvenliğini hiçe sayıyorlar. Kadınlara yönelik şiddeti önleyen, koruyan, kadınları güçlendirecek destek mekanizmalarını oluşturan ve failleri cezalandırma yükümlülüğü veren bir sözleşmeden çekilmek, devletin bu yükümlülüklerden kaçması anlamına gelir. Kadın cinayetlerine karşı, kadına yönelik şiddeti önlemek için sorumluluk almayı reddettiği anlamına gelir. Bu devletin kadınlara karşı olduğu anlamına gelir. Bu karar açıkça şiddetin, tacizin, tecavüzün, cinayetin ve cezasızlığın önünü açmaktır” denildi.
Açıklamanın ardından kadınlar  sokaklarda olmaya devam edeceklerini söyleyerek ayrıldılar. https://kartalinsesi.org/kartal-belediye-iscileri-sokaga-cikarak-kadin-cinayetleri-politiktir-dedi/
Fotoğraf: Yüksel FIRAT

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı