Pazartesi, Mart 4, 2024
Ana SayfaGÜNCELBalyalı, "Bana düşen görev; CHP'ye Pendik’te seçim kazandırmak"   

Balyalı, “Bana düşen görev; CHP’ye Pendik’te seçim kazandırmak”   

Cumhuriyet Halk Partisi Pendik Belediye Başkan aday adayı S.Tarık Balyalı, Şimdi bana düşen görevin, 30 sene sonra Cumhuriyet Halk Partisine Pendik’te seçim kazandırmak olduğunu biliyorum ve bunun için Pendik Belediye Başkan adayım”

Pendik/Yüksel Fırat

CHP Belediye Başkan aday adayı Tarık Balyalı, CHP Pendik İlçe Teşkilatında partililerin ve dostlarının yoğun ilgi ve katılımının yarattığı atmosferde neden aday olduğunu açıkladı. Parti binasına sığmayan kitle için sokağa kurulan ses cihazı sayesinde Balyalı, tüm katılımcılara sesini duyurdu.

CHP Pendik İlçe Başkanı Niyazi Güneri yaptığı açılış konuşmasında, CHP’nin Pendik’te iktidar olacağını belirterek tüm partilileri bu uğurda çalışmaya çağırdı.

“KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRMEYEN VİZYONER BİR YÖNETİME İHTİYAÇ VAR”

Balyalı Pendik’te hiçbir şey yapılmamıştır diyemeyiz diyerek emeği geçen herkese teşekkür ettiği konuşmasında Pendik’e ilişkin şu bilgileri verdi: Pendik’te gerçekten garip bir durum var. Pendik İstanbul’un nüfus açısında en büyük 3. İlçesi. Bildiğim kadarıyla da Türkiye’nin de 6. Büyük ilçesi. Yine yüzölçümü olarak da İstanbul’un belli başlı ilçelerinden. 9 km uzunluğunda da bir sahil şeridi var. 2024 yılı için 4 milyar 800 milyon TL’lik bütçesiyle de İstanbul’un üst segment ilçelerinden birisidir.

Yine ilçemizde havalimanı, marina, liman ve teknokent var. Demiryolu, şehirler arası yolların tamamı buradan geçiyor. Ama Pendik bütün bu tesis ve yatırımlara rağmen yapılan bütün yaşam endeksi haritalarında ilçeler bazında İstanbul’da 15’le  20. sıra arasında yer alıyor. Yani orta sıralarda ve her geçen günde geriye gidiyor.

Bunun da tek nedeni parti rozetini çıkartamamış, mensubu bulunduğu siyasi anlayışın dışına çıkamamış, Pendik’e gelmesi gereken yatırımları bile bu siyasi anlayışı nedeniyle engelleyen Pendik Belediye Başkanı ve yönetim tarzıdır.”

Hatta Pendik Belediye Başkanı bu engelleme işini öyle bir noktaya getirdi ki; Kendi seçim vaatleri arasında bulunan ama İBB’yle birlikte yapması gereken pek çok projeyi de yok sayar hale geldi. Tam da bu noktada Pendik’in daha refah ve modern bir şehir olabilmesi, İstanbul’da ve ülkemizde hak ettiği marka değere ulaşabilmesi için kimseyi ötekileştirmeyen vizyoner bir yönetime ihtiyacı olduğunu  söylemem gerekiyor.”

İLÇEMİZİN BÜTÜN KAYNAKLARINI YİYİP BİTİREN O BİR AVUÇ İNSANIN KUŞATMASINDAN PENDİK’İMİZİ KURTARMAK İÇİN ADAYIM

İlçenin 30-40 yıldır değişmediğine vurgu yapan Balyalı, “Belediye etrafından nemalanan, en büyük imar rantlarından faydalanan bir avuç  insan. Bakın işte onlar  hiç değişmedi” diyerek şöyle devam etti: Nereye bakarsanız bakın. İsterseniz batı mahallesine, isterseniz Sapanbağları’na, isterseniz Kaynarca’ya isterseniz Yenişehir Mahallesine. Her yerde Pendik Belediyesinin çevresine çökmüş, çöreklenmiş o bir avuç insanı ve imar rantlarını görürsünüz.

İşte ben, bu düzeni değiştirmek, ilçemizin bütün kaynaklarını yiyip bitiren o bir avuç insanın kuşatmasından Pendik’imizi kurtarmak Belediye Başkanlığına adayım. Bir takım insanların ayrıcalıklı özel imar planları 3 ayda belediye meclislerinden geçerken 30  yıldır imar  bekleyen Ertuğrulgazi  Mahallesindeki Sülüntepe Mahallesindeki vatandaşlarım imar hakkını  alabilsin diye, rantsal dönüşüm değil gerçek bir kentsel dönüşüm olsun diye Pendik Belediye Başkanlığına adayım.

Balyalı neden aday olduğunu şu vurgularla öne çıkardı:

 • Tarık Balyalı ilçedeki tapu sorunlarına dikkat çekerek, “30  yıldır tapu  sorunu çözülsün diye bekleyen ama  her seferinde umudu  bir  sonraki  belediye seçimleri sonrasına bırakılan Çınardere Mahallesi’ndeki kardeşlerim tapularını  bir an önce alabilsinler diye Pendik Belediye Başkanlığına adayım.
 • Deplasmana gidecek bir otobüs alabilmek için çırpınan ancak bir takım yandaş dernekler kadar bile hakkını alamayan amatör spor kulüplerimiz için Pendik Belediye Başkanlığı’na adayım.
 • Devlet okullarımız çok zorda. Hemen her gün çok sayıda eğitimciyle konuşuyorum. Okullarımızı ziyaret ediyorum. Kimisinin tuvaletleri paramparça, kimisinin sınıflarına bile girilemiyor.  Kimisinin çatısı akıyor kimisinin spor malzemesi bile yok. Atatürk büstleri bile çok eskimiş, kırılmış çok sayıda okulumuz var. Ancak bir takım kişisel reklam ve piar işlerine belediye bütçesinden on milyonlarca lira para harcanırken okullarımıza bir tek kuruş bile kaynak aktarılmadığını biliyor muydunuz? İşte ben bu şehrin çocukları hak ettikleri kaliteli okullara sahip olsunlar diye Pendik Belediye Başkanlığına adayım.
 • Mahalle  aralarında beton blokların arasına sıkışmış, uyuşturucu başta olmak üzere  çeşitli  kötü alışkanlıkların pençesine düşmemek için mücadele eden Çocuklarımızın ve gençlerimizin, sosyalleşebilecekleri kendilerini geliştirebilecekleri oyun ve spor alanları, yeşil alanlar, kütüphaneler yapmak dar gelirli öğrencilere fırsat eşitliği sağlamak  için Pendik Belediye Başkanlığına adayım.
 • Kadınlarımızın yaşamın her alanında yer alabilmeleri, kendilerine zaman ayırabilmeleri, çalışabilmeleri için kreşler, kurslar kurmak ve belediyeye de kadın eli değmesini sağlayacak şekilde yönetim kadrolarında kadınlara yer açmak için Pendik Belediye Başkanlığına adayım.
 • Dernekler ve sivil toplum örgütleri çok önemli görevler üstleniyorlar. Ancak bu ekonomik koşullarda faaliyet yürütmeleri gerçekten çok zor. Derneklerimizin herkesin kendi kültür ve geleneğini yaşattığı ama aynı zamanda ortak bir Pendiklilik kültürünü yaratmasına olanak sağlamak için Pendik Belediye Başkanlığına adayım.
 • Pendik’te özellikle merkez mahallelerde yaş ortalaması çok yüksek. Yaş almış büyüklerimizin güvenle sosyalleşebileceği ve ihtiyaçlarının karşılanacağı merkezler kurmak için Pendik Belediye Başkanlığına adayım.
 • Sonuç itibariyle bu şehirde, partizanlık, ötekileştirme imar rantı sona ersin Pendik’te de gerçek bir değişim başlasın, Pendik’in kaynaklarından bir avuç insan değil Pendikliler yararlansın diye Pendik Belediye Başkanlığına adayım.
Fotoğraf: Yüksel Fırat

Cumhuriyet Halk Partisi Pendik Belediye Başkan aday adayı Tarık Balyalı ilçenin sorunlarını ve çözüm yollarını da bildiklerini ve İBB olarak yaptıklarını ise şöyle aktardı:

Bu şehrin sorunlarını mahalle mahalle, sokak  sokak biliyoruz. Sadece sorunları değil İstanbul büyükşehir belediyesinin yönetiminde bulunmanın verdiği teknik bilgi, birikim ve tecrübemizle, çözümleri de  biliyoruz. Pendik Belediye meclisinde bunların hepsini sık sık dile  getirdik. İBB yönetiminde bulunduğumuz süreç içerisinde yetki  alanımıza  giren her konuyu da çözdük. İnsan ayırmadan herkesin yanında olduk.

 • Geçen dönem yarım bırakılan projeleri biz bitirdik. İnşaatı başlamadan durdurulan Pendik-Kaynarca metrosunu biz başlattık. Önümüzdeki sene hizmete açacağız.
 • Kreşleri, ders atölyelerini Hasan İzzettin Dinamo Kütüphanesini biz yaptık.
 • Çınarderenin imar planını, Kavakpınar Gülyalı Caddesi ve çevresinin imar planlarını biz yaptık,
 • Sanayi Mahallesinin imar planlarını biz hazırladık.
 • Kavakpınar alt geçidini biz bitirdik. Çok sayıda projeye de devam ediyoruz. Şimdi de önümüzdeki dönem Başkanımız Ekrem İmamoğlu ile birlikte İBB ve Pendik Belediyesi işbirliğiyle Pendik’imizin bütün sorunlarını çözmek için Pendik Belediye Başkanlığına adayım.

“KURACAĞIMIZ PENDİK İTTİFAKINA ÇOK İNANIYORUM”

Balyalı değişim ve dönüşüm birlikte özellikle Pendik İttifakı ile birlikte olacağına dikkat çekerek; “Bu saydıklarımı ben tek başıma yapamam. Değerli arkadaşlarım Biz Pendik’te yapılacak her şeyi ancak sizlerle birlikte başarabiliriz sizlerle birlikte mücadele etmek ve hayallerimizdeki Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı kurmak için Pendik Belediye Başkanı adayım.

Biz Pendik’te yapılacak her şeyi ancak sizlerle birlikte başarabiliriz. Sizlerle birlikte mücadele etmek ve hayallerimizi birlikte gerçekleştirmek için Pendik Belediye Başkanlığına adayım.

Sadece sizlerle değil, siyasi  görüş, memleket,  mezhep,  ayrımı yapmaksızın bu şehirde  yaşayan herkesle  birlikte, bu düzeni değiştirmek ve değişimi birlikte  başarabilmek için Pendik Belediye Başkanlığına adayım.

Kuracağımız Pendik İttifakına çok inanıyorum. Pendik’te yaşayan her toplumsal kesimin, kendisinin temsil edildiğini göreceği Pendik İttifakı, mücadelemizin temeli  olacaktır. Biz değişimi Pendik’te birlikte  sağlayacağız.”

Balyalı konuşmasının sonunda bir kez daha neden aday olduğunu şöyle özetledi:

 • Toplumcu, katılımcı ve kimseyi ötekileştirmeyen, insan ayırmayan bir avuç insan için değil Pendik ve Pendikliler için,
 • Erkenden uyuyan değil yaşayan bir Pendik için,
 • Çocukların çocukluklarını yaşayabilmeleri için,
 • Gençlere fırsat eşitliği yaratmak için,
 • Kadınların yaşamın her alanında hak ettikleri yerleri alabilmesi için,
 • Rantsal değil, kentsel dönüşümü gerçekleştirip insanların güvenli evlerde yaşaması için Pendik Belediye Başkanlığına adayım.

Ve bu mücadeleyi Pendik’te birlikte başaracağız, Pendik’te birlikte başaracağız, yolunuz yolumuz açık olsun diyerek sözlerini tamamladı.

CHP Pendik Belediye Başkan aday adayı Tarık Balyalı, tanıtım toplantısında kendisine ilişkin de bilgiler aktardı.

Fotoğraf: Yüksel Fırat

Balyalı; Yaklaşık 30 yıldır, Cumhuriyet Halk Partisi’nde aktif siyasetle uğraşıyorum. Bazen kendimi, bu partinin içinde doğmuş gibi hissediyorum. Belki babamın ve ailemin siyasetin içinde olması ya da toplumsal olaylara olan duyarlılığım, gençlik yıllarımdaki siyasi konjonktür veya hayata baktığım pencere siyasete olan ilgimi artırmış olabilir.  Yaklaşık 30 yıldır amasız, fakatsız, mazeretsiz ve aralıksız bir şekilde partimiz için mücadele ettim.

CHP’ye üye olduğum 1995 yılından bu yana hiçbir seçimde pasif kalmadım; bazılarında sade üye, bazılarında gençlik kolu, bazılarında ise ana kademe yöneticisi olarak yer aldım. Bu 30 yıl içinde, 2019 İstanbul seçimleri gibi başarılı günlerimiz olduğu gibi, barajın altında kaldığımız çok kötü zamanlar da oldu. Siyasi yaşantımda başka bir parti veya şehirde bulunmadım, ara vermedim veya küsmedim. Her zaman buradaydım, her zaman Pendik örgütünün bir parçası oldum.

Gençlik kollarına üye olduğum günden bugüne kadar, Pendik Gençlik Kolu Başkanlığı, İstanbul İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcılığı, ilçe yöneticiliği, ilçe sekreterliği, ilçe başkanlığı görevlerinde bulundum.

Belediye Meclis Üyesi seçildiğim 2009 yılında bu yana Pendik Belediye Meclisi’nde, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği, Denetim Komisyonu Üyeliği ve Grup Başkan Vekilliği görevlerinde bulundum,

2014 seçiminden sonra Pendik ve İBB Meclis Üyesi olarak devam ederken İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde yine PBK Üyeliği ve Denetim Komisyonu üyeliğinde bulundum.

2017 yılında İBB CHP Grubunda, grup yöneticiliği ve grup sözcülüğüne seçildim. 2019 yerel seçimlerine kadar bu görevlerime devam ettim.

2019 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partimizin İstanbul seçimlerini kazanması ve Sayın Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilmesinin ardından, 4 yıl boyunca İBB CHP Grup Sözcülüğü görevimi başarıyla sürdürdüm.

Bu özelliğimle, hem muhalefette hem de iktidarda partimizin sözcülüğünü yapan tek belediye meclis üyesi unvanını aldım. Bu da bana çok farklı bir bakış açısı ve müthiş bir tecrübe kazandırdı.

Şu anda ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde, CHP Grup Başkan Vekili olarak Sayın Ekrem İmamoğlu ile birlikte İstanbul’a hizmet etmenin gururunu yaşıyorum.

Hepinizin bildiği hatta çoğunuzun eşlik ettiği bu süreci niye anlattım? Çünkü, siyasi ve örgütsel tecrübemle birlikte Pendik ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde görev yaptığım süreç içinde edindiğim bilgi, birikim ve yönetim tecrübemle, Pendik Belediye Başkanlığına aday olduğumu  sizlere ifade etmek için anlattım. Pendik Belediye Başkan Adaylığımın yaşadığım 30 yıllık sürecin doğal bir sonucu olduğuna inanıyorum.

Son bir yıldır sürekli olarak başka ilçelerde aday olacağım yönünde spekülasyonlar yapıldı. Ancak, siyasi yaşantım boyunca hep Pendik için çalıştım, Pendik’e hazırlandım. Çünkü Partimizi Pendik’te iktidar yapmak için bana görev düştüğünü düşündüm. ‘Sen grup başkan vekilisin, neden buradan aday oluyorsun?” diyenlere “Burası Pendik, arada çok fark var.’ diyenlere karşı cevabım çok açık: Ben Pendikliyim. Pendik için, Partim için bugüne kadar üzerime düşen her görevi yaptım. Şimdi bana düşen görevin, 30 sene sonra Cumhuriyet Halk Partisine Pendik’te seçim kazandırmak olduğunu biliyorum ve bunun için Pendik Belediye Başkanlığına adayım.

Uzun zamandır arkadaşlarımla birlikte Pendik’le ilgili projeler üzerinde çalışıyoruz. Önce Pendik Belediye Başkanlığına aday olarak sonrasında Pendik Belediye Başkanı olarak ilçemizde sosyal demokrat belediyeciliğin en iyi örneklerinden birini sergilemeyi hedefliyorum.”

 

 

Kartalin Sesi
Kartalin Sesi
Kartal'ın Sesi Gazetesi yazarı
İLGİLİ HABERLER

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -

En çok okunanlar

Son Yorumlar

Zehra Sayar on Yılbaşı
Deniz Özlem Er on Yılbaşı